
Wszelkiego rodzaju gry i zabawy to element, który znacznie poprawia rozwój młodego człowieka. W sposób niewymuszony oraz przyjemny możliwe jest wpłynięcie zarówno na sferę intelektualną, emocjonalną, wychowawczą czy fizyczną. Jednym z ciekawych aktywności, które są bardzo lubiane przez dzieci, jak również osoby starsze są gry karciane. Jak wpływają one na młodego człowieka? Jakie można wyróżnić ich zalety? Jakie karcianki są obecnie najbardziej popularne?
Wpływ gier karcianych na rozwój dziecka
Kracianki dla dzieci to zabawa, która przede wszystkim jest bardzo przyjemna oraz ciekawa. Dzięki elementowi rywalizacji, każde dziecko chętnie siada do rozgrywki, uruchamiając przy tym szczególne procesy myślowe. Taka aktywność zmusza młodego człowieka do kombinowania, zapamiętywania oraz logicznego myślenia. Jednocześnie możliwe jest ćwiczenie koncentracji, cierpliwości oraz co ważne koordynacji wzrokowo ruchowej.
Do ważnych cech rozwojowych, które są kształtowane podczas wspólnej gry w karty są cechy fizyczne. Dziecko manipulując poszczególnymi elementami w dłoni ćwiczy chwyt, rozwija sprawność mięśni, jak również doskonali precyzyjną, małą motorykę. Ponadto poznaje zasady i uczy się stosowania pewnych reguł.
Jakie gry karciane zdobywają największa popularność?
Historia gry w karty sięga czasów X wieku. Od tego czasu jest coraz bardziej rozpowszechniana oraz rozbudowywana. Niegdyś polegała na wykładaniu drewnianych listewek, później karty były wykonywane z tektury lub grubego papieru. Obecnie istnieje wiele odmian gry w karty, które dopasowywane są do wieku i poziomu rozwoju każdego dziecka. Popularne gry karciane przyjmują bardzo różnorodną postać. Najbardziej popularne karcianki dla najmłodszych to:
- Piotruś Pan – tworzenie par z kart
- Dobble – dopasowywanie obrazków znajdujących się na kartach, do obrazka na stole,
- Dixit – tworzenie historii i skojarzeń do obrazków znajdujących się na kartach,
- Red 7 – gra karciana dla starszych dzieci, której celem jest dopasowywanie cyfr i innych cyfr lub poleceń na kartach,
- Uno – dopasowywanie kart z ręki do tych leżących na stole – kolorowa i prostsza odmiana gry Makao,
- Uga Buga – gra pamięciowa, przy której jest mnóstwo ubawu.